Jak zařídit dětský pokoj

Vybavit dětský pokoj tak, aby byl útulný a dítě si v něm bylo spokojené, ale zároveň
i praktický může být oříšek. Rodiče mají často tendenci zařizovat pokoj podle vlastních preferencí. Pokud má však vaše dítě víc než tři roky, zkuste jej zapojit a ptát se na jeho názor. U větších dětí můžete přenechat i malou část výběru na nich, pokojík bude přece jen sloužit především dětem. Vše samozřejmě korigujete a usměrňujte podle daných možností.

Důležité je nevybírat vybavení v záplavě emocí, dítě bude v pokoji trávit značnou část života. Proto je dobré držet se několika obecných zásad, které jsou shrnuty v tomto článku.

Rozmístění nábytku

Do pokojíčku se musí vejít celý dětský svět, prostor pro spánek, prostor pro hraní, učení
a prostory úložné, zkrátka několik funkcí na jednom místě. Místnost proto rozdělte
na jednotlivé zóny určené pro každou z funkcí. Do školního věku slouží pokoj hlavně pro hraní, proto je dobré zprvu omezit množství nábytku a vytvořit dostatek místa. Ideální je zvolit vestavné skříně na oblečení a skryté úložné boxy na hračky, které dítě zvládne obsloužit samo. Proto je důležité brát v úvahu i výšku uložení. Úložné koše, bedny, krabice skryjí změť hraček lépe než otevřené police a výstavky. Sleva XXXLutz vám zajistí výhodný nákup úložných komod a boxů.

Dětský pokoj je možné zařídit ryze dětským nábytkem, ale je třeba počítat s jeho obměnou v budoucnu. Pokud však vsadíte na neutrální a kvalitní základní nábytek „dospěláckých rozměrů“, bude sloužit dětem velmi dlouho. Obměňovat budete spíše jen dekorace, doplňky, osvětlení, případně doplníte nějaký aktuálně potřebný kus nábytku. Je však nutné počítat
i s tím, že nábytek může pro dětskou kreativitu ztratit na kráse.

Pokud do jednoho pokoje potřebujete ubytovat více dětí, snad každého napadnou patrové postele. V posledních letech však nejsou doporučovány a jejich obliba klesla. Obchody
a e-shopy, jako například For Living, již nabízí mnoho jiných a moderních možností jako výsuvná lůžka nebo rozmístění lůžek v odlišných vyvýšených polohách. Nyní můžete využít akčních cen Black Friday a navíc přidat For Living slevový kód. Pracovní místo je pak výhodné spojit do jedné plochy, se kterou zároveň získáte nějaké centimetry navíc.

Světlo a barvy

Samotné světlo také pomůže vymezit jednotlivé zóny. Kvalitní osvětlení umístěte do pokoje novorozence i školáka, předejdete tak zbytečnému namáhání očí při hraní i učení.

Obecně platí, že světlé barvy prostor opticky zvětšují a tmavé barvy ho naopak zmenšují. Světlými odstíny tedy nikdy nic nepokazíte. Lépe pak budete moci kombinovat a doplňovat tmavší či vzorované doplňky nebo textilie. Při volbě tmavších tónů je poté vhodnější kombinovat barvy ze stejné škály a opakovat je.

Čemu je tedy lepší se vyhnout? Výrazným tapetám s velkými vzory a přehnaným kombinacím barev.

Materiály

Ať už pokoj bude obývat novorozeně nebo předškolák je nejlepší vsadit na kvalitní přírodní materiály, stejně tak i nátěry, které by měly být nezávadné a šetrné. Syntetickým materiálům se pokuste co nejvíce vyhnout i v případě nákupu potahů, různých textilií a lůžkovin. Přírodní materiály jsou pro tělo nejpřirozenější a navíc i velmi odolné. Radno není podceňovat ani nákup matrace. Kvalita dětského spánku je zásadní pro správný vývoj a růst. Důležité
je vybrat vhodnou matraci, která se přizpůsobí dětské páteři a jejímu růstu.

V dětském pokojíku by neměla chybět kvalitní podlaha, pro snadné udržování a čištění.
V kobercích se drží velké množství prachu a roztočů, které samozřejmě nesvědčí zdraví dětí. Proto je vhodné vsadit například na plovoucí či vinylovou podlahu.

V poslední řadě pak nezapomeňte na ostré rohy a hrany nábytku. V obchodech naleznete množství barevných i designových krytů a obložení, které ochrání vaši ratolest před nechtěným úrazem. Toto vybavení nakoupíte u společnosti Baumax, v e-shopu máte možnost uplatnit Baumax slevový kód, který sníží celkovou částku nákupu.

 

3 tipy pro skvělý domácí relax

Dnešní doba nás nutí neustále jít vpřed. Nezastavit se, zlepšovat se, být v pohybu. Najděte si s našimi tipy čas na to, abyste na chvíli vydechli a načerpali novou energii, kterou můžete využít pro další etapy.

Člověk by se měl naučit dobíjet baterky na to, aby měl dostatek energie na práci a své zájmy. Někde tu energii zkrátka musí brát a pokud bude neustále jen pracovat na dvě stě procent, může se velmi snadno stát, že se budete potýkat se stresem, dlouhodobou únavou a nespokojeností. Inu, správně si ujasnit priority ale může být daleko těžší, než se na první pohled zdá.

K čemu je dobrý pravidelný odpočinek?

 • pomáhá snižovat stres
 • zlepšuje fyzické i duševní zdraví
 • podporuje pracovní výkonnost
 • přispívá k duševní rovnováze
 • pomáhá lépe zpracovávat emoce
 • pomáhá k vitální energii a spánku
 • snižuje napětí a úzkost
 • snižuje krevní tlak

 

Jak vlastně odpočívat?

Co to odpočinek je, může být docela složitá otázka. Každý si totiž pod tím pojmem představí něco jiného. Začněme ale tím nejjednodušším, co by mělo být naprosto stejné pro všechny: Odpočinek začíná tím, že si uklidíte v hlavě. Vyhoďte si z ní seznam úkolů, které klidně počkají (a ano, věřte, že počkají), zažeňte úvahy o tom, že je třeba vyprat/uklidit. Zbavte svou hlavu všeho, co zkrátka není životně důležité pro tuto chvíli.

S prázdnou hlavou se přemýšlí daleko lehčeji. Když vytěsníme vše, co naši hlavu běžně zatěžuje, získáme spoustu prostoru pro nové vjemy. Každodenní příběhy naší rodiny, promluvy s přáteli, dojmy z knihy nebo myšlenky ze zajímavého filmu. Ale i na obyčejnější věci, jako je slunce, zpěv ptáků za okny, příjemná únava z fyzické aktivity.

Houpání, které uklidňuje

Najděte si přes den alespoň 10 minut právě takové relaxace v závěsném křesle. Houpavý pohyb totiž uklidňuje a příjemně vás uvolní. Buďte v příjemném uvolnění se závěsným křeslem Chillo. Jeho autorkou je Markét z blogu Tamarki.cz, která jej vyšperkovala k dokonalosti, vyladila na něm veškeré nedostatky, které jí samotné u závěsných křesel chyběly a vytvořila tak mimořádně odolný a pohodlný kousek, který vám vydrží dlouhá léta. Nebude pak tak těžké si čas na relax najít, do křesla Chillo budete chtít zaplout pokaždé, co jej uvidíte.

Myslete ale i na pravidelný odpočinek a nicnedělání, kdy vás nebude rozptylovat žádný mobil, žádná televize, jen vlastní myšlenky, které si konečně budete moci utřídit, anebo ne – na chvíli nemusíte myslet vůbec na nic.

K lepší náladě vám pomohou barvy

To, že barvy ovlivňují naši náladu a psychickou pohodu není žádná novinka. Proto byste s nimi měli nakládat opatrně a volit je do interiéru citlivě tak, aby nepřinesly více škody, než užitku.

Barvy dělíme do tří skupin – uklidňující, neutrální a povzbuzující. Uklidňující navozují duševní pohodu a patří sem zelená, fialová a modrá. Povzbuzující jsou výrazné červené a oranžové odstíny, ty naopak navozují více energie, ale i agresivity. Žlutá barva vyrovnává oba protiklady. Vsaďte na barvy i v interiéru a volte citlivě takové, které vám pomohou navodit větší pocit pohody.

Odbourat stres pomohou i akvária

Blahodárné účinky má v interiéru i akvárium s rybičkami. Pokud nechcete zůstat u amatérského chování rybek, můžete svůj koníček povýšit na novou úroveň. Této formě rostlinné aquaristiky se říká aquascaping a jedná se o osázení nádrže vodními rostlinami, které budou žít svým vlastním životem. Celá scenérie pak působí jako korálové útesy a věřte, že dokáže po náročném dni uklidnit i toho největšího stresaře. Zkuste aquascaping i vy!

Atypická prostěradla – Pohodlí do každé ložnice

Na postele a matrace standardních rozměrů je nabízeno nespočet druhů a variant prostěradel od celé řady různých výrobců, nicméně pokud se rozhodnete si pořídit či si necháte na míru vyrobit lůžko méně obvyklé velikosti, tak může nastat problém, neboť může být obtížné na něj sehnat vyhovující prostěradlo. Naštěstí přesně pro tyto případy existují atypická prostěradla, která perfektně pasují na postele a matrace téměř jakýkoliv rozměrů.

Pro jaké rozměry postelí a matrací jsou tato prostěradla určená? 

Na trhu lze nalézt opravdu nepřeberné množství rozměrů atypických prostěradel, přičemž mezi nejoblíbenější a nejvíce prodávaná patří prostěradla 120×200 cmurčená pro jednolůžka, prostěradla 160×200 cm a prostěradla 200×220 cm, skvěle se hodící na dvoulůžka atypických velikostí.

Pořídit si je můžete navíc v mnoha barevných variacích, díky čemuž je můžete velmi snadno sladit s interiérem vaší ložnice.

Z jakých materiálů jsou tato prostěradla vyráběna? 

Stejně jako v případě povlečení klasických rozměrů, tak i na výrobu těch atypických je využívána široká škála materiálů. Záleží tedy jen na vás, zdali upřednostníte ověřenou klasiku v podobě bavlny, z níž vyrobená prostěradla jsou velmi příjemná na dotek, prodyšná a dobře absorbující vlhkost či se budete spíše řídit současnými trendy.

Pokud se chcete podřídit aktuálním trendům, tak vám doporučujeme sáhnout po jersey prostěradlech, která jsou upletena z bavlny, nicméně jsou ještě o poznání jemnější a pružnější, než je tomu právě v případě klasické bavlny. Další z možností jsou prostěradla vyrobená z froté, což je velmi měkký, savý a hřejivý materiál.

Zajímavou alternativu pak představují bambusová prostěradla. Bambus je hypoalergenním materiálem, jenž je typický svou vysokou odolností, prostěradla z něj vyrobená tudíž dlouho vydrží.

Knižní tipy na Vánoce aneb Darujte zábavu i poznání

Vánoce jsou nejen časem pohody a klidu, ale zároveň představují skvělou možnost, jak někomu udělat radost skrze vánoční dárek. V případě, že ještě nemáte vybrány všechny dárky na letošní Vánoce, tak vězte, že výbornou možnost představuje darování knihy.

Za účelem toho, abychom vám případný výběr usnadnili, jsme si pro vás na následujících řádcích připravili 5 tipů na knihy, jejichž darováním zajisté potěšíte všechny obdarované a zároveň se jim tím postaráte o zábavu na dlouhé zimní večery a ruku v ruce s tím jim dáte šanci si rozšířit slovní zásobu a rovněž zajistíte i spoustu podnětů k zamyšlení, které mohou vést k rozšíření jejich obzorů.

Nejlepší víkend – Patrik Hartl

Tato kniha obdarovaného nejen potěší, když ji najde pod vánočním stromkem, ale zároveň mu může skvěle posloužit jakožto skvělá motivace do nového roku, neboť její hlavní protagonisty již nebaví stereotypní způsob života, a proto si dají novoroční předsevzetí, že jej od základu změní. To, jestli se jim to podaří samozřejmě neprozradíme, nicméně pokud se chcete humornou formou dozvědět o tom, jak lze od základu překopat svůj život, tak tato kniha představuje skvělou volbu.

Lazar – Lars Kepler

Pokud chcete potěšit některého z milovníků knižních detektivek, tak vězte, že darováním této knihy rozhodně nešlápnete vedle. Jedná se o počin švédských spisovatelů Alexandra a Alexandry Ahndorilových, vystupujících pod pseudonymem Lars Kepler, jenž pojednává o záhadě 2 vražd, které se sice staly v zcela odlišných částech Evropy – jedna na předměstí Osla a druhá poblíž německého Rostocku, ovšem během jejich vyšetřování vyjde na povrch, že mezi sebou mají více souvislostí, než by se na první pohled mohlo zdát.

Deník malého poseroutky 13: Radosti zimy – Jeff Kinney

Již třinácté pokračování oblíbeného deníku malého poseroutky je tentokráte zabalené do zimního kabátu, což z něj dělá ještě vhodnější vánoční dárek, než jakým byl doposud. Děj této knihy se odehrává ve čtvrti, kde bydlí Greg Heffley – hlavní postava, a kterou zasypaly hromady sněhu. Místní omladina se vydává této situace využít a zahajuje obří koulovačku. Koulovačka je to opravdu nelítostná, až v ní jde o život. Jak dopadne se můžete dočíst v této 224 stránkové publikaci.

Veselí – Radka Třeštíková

Další knihou ze seznamu vhodných vánočních dárků je titul nesoucí název Veselí od Radky Třeštíkové, který je primárně cílen na ženské publikum. Jedná se o román, jenž řeší dilema třiatřicetileté Elišky, která se rozhoduje mezi tím, zdali nadále žít stereotypní a strastiplný život v Praze či se odstěhovat na svojí oblíbenou Jižní Moravu. Nakonec se rozhodne pro Moravu, ale jak už to tak bývá, tak i tam ji čekají všemožné trable – s muži či sousedy.

Labyrint pohybu – Renata Červenková, Pavel Kolář

Posledním z výčtu je publikace od Renaty Červenkové s postřehy od erudovaného odborníka v oblasti zdraví a pohybu – profesora Pavla Koláře. Jde o vhodný dárek pro mladé i staré, neboť obsahuje užitečné rady, jak se vyvarovat věcem, které mají negativní dopad na naše fyzické i psychické zdraví. Kniha skvěle poslouží i jakožto motivace k pohybu a zdravému životnímu stylu, které bývají velice často zmiňovány i jakožto jedny z novoročních předsevzetí.

 

Kde pořídit knihy na Vánoce a jak na jejich nákupu ušetřit?

Obchodů, ať už kamenných či internetových, s knihami je nepřeberné množství a v jejich nabídce se není vždy snadné zorientovat. Nicméně, ať už se rozhodnete pro jakýkoliv obchod je dobré zjistit si především to, zdali je schopen dodat vámi požadovanou publikaci včas, to jest v tomto případě do Vánoc, neboť ty už takříkajíc klepou na dveře.

Například Alza.cz garantuje dodání knih, jež jsou skladem, do Vánoc, a to po celé České republice, pokud si je objednáte do 18.12., navíc pro opravdové opozdilce bude mít její obchod v pražských Holešovicích otevřeno i 24.12 a to v čase od 0:00 do 12:00.

V případě dalšího velkého obchodu Kosmas.cz jsou nejzazšími termíny objednání pro zákazníky, kteří chtějí darovat svým blízkým o Vánocích knihu 20.12., v případě osobního odběru a 14.12., pro ty, kteří se rozhodnou využít služeb České pošty.

Pokud hledáte způsob, jak při nákupu knižních publikací ušetřit, tak jeden z nich může představovat webová služba Kuponer.cz, která nabízí možnost vrácení peněz, známou pod pojmem cashback, v případech, kdy nakoupíte u některého z jejich obchodních partnerů (jmenovitě například Sevt.cz, Alza, Datart či KnihyDobrovsky.cz). Rovněž na této adrese můžete nalézt i stovky různých slevových kupónů, včetně několika, které můžete využít právě i při nákupu knih na Vánoce.

Ať už se rozhodnete pro využití Sevt slevy nebo se rozhodnete ušetřit své peníze nákupem u Alzy či u některého jiného obchodníka, tak vám hlavně přejeme, ať obdarovaného knihou potěšíte a Vánoce prožijete v pohodové atmosféře a v kruhu svých nejbližších.

Nemáte čas na úklid? Najměte si úklidovou službu, je to naprosto normální

Čistota je půl zdraví, ale kde brát tolik času, abyste se kromě práce stihli věnovat i svým nejbližším? Pokud vám došla trpělivost, protože jste opět strávili víkend s mopem v ruce, zvažte profesionální pomoc. Nebudete první, a už vůbec ne poslední – o úklidové služby jeví Češi rok od roku větší zájem. Co byste měli vědět a na co si dát pozor? Vše podstatné najdete v tomto článku.

Není to drahé? Naopak, pravděpodobně ušetříte

Úklid domácnosti je časožrout jako žádný jiný. Ale když přijde řeč na úklidové služby, většina lidí je automaticky odmítá s tím, že jsou příliš drahé, a navíc si „nechtějí do domácnosti pouštět někoho cizího“. Ve skutečnosti však může úklid pod taktovkou specializované firmy domácímu rozpočtu ulevit – čas, který člověk jindy stráví úklidem, lze využít daleko efektivněji. A co se týče strachu ze ztráty soukromí, stačí si vybrat opravdové profíky, kteří garantují diskrétnost.

Perfektně čisté prostředí

Další důvodem, proč pravidelně využívat služby zavedené „úklidovky“, je kvalita úklidu. Trpíte-li  po vykonaném úklidu pocit, že má vaše domácnost k dokonalosti ještě poměrně daleko, pak je správný čas, abyste žezlo předali profesionálům. Je logické, že není ve vašich časových možnostech sledovat nejnovější trendy v oblasti úklidu a naprosto přirozené, že se příliš nevyznáte v různých technologiích. Ostatně nejste „z oboru“. Kvalifikovaní zaměstnanci úklidové služby však ano a moc dobře vědí, jaké prostředky a zařízení (ne)používat.

Ztráta soukromí či krádeže určitě nehrozí

Většina potenciálních zájemců o úklidové služby nakonec uzná, že se vyplatí finančně, ale někteří se přesto bojí nenechavých zaměstnanců. Riziko lze jednoduše eliminovat výběrem úklidové firmy. Budete-li se řídit referencemi a selským rozumem, nemáte se čeho bát.

Příkladem spolehlivé firmy je EkoBIT. Na trhu je přes dvacet let, používá propracovaný kontrolní systém (včetně aplikace pro sledování na mobilním telefonu) a zaměstnává pouze ověřené a stálé pracovníky. Garancí kvality jsou desítky dlouhodobých klientů, jejichž reference najdete na Ekologickyuklid.eu.

Krepové povlečení jako dobrá volba? Ano! Přečtěte si, proč…

Vybrat to správné povlečení není jen tak. Chcete-li, aby pocity při usínání neměly daleko do nirvány, měli byste vzít v úvahu několik základních kritérií. Klíčovou roli hraje především materiál. Pokud jste zatím nenašli svého favorita, pak jsou následující tipy určeny právě pro vás. Prozradíme vám, proč je tak populární krepové povlečení a jaké jsou jeho specifické výhody. Možná se vám zalíbí natolik, že si ho obratem pořídíte.

Výhody krepového povlečení v kostce

Krep poznáte na první pohled. Je charakteristický vlnitým a zrnitým povrchem. Pravý krep se vyrábí z krepových přízní s vysokým zákrutem, a to rovnou ze tří druhů materiálů – kreponu, šifonu a žoržetu. Jednotlivé materiály se liší především váhou. Kromě pravého krepu je k mání také povlečení z louhového krepu a polokrepu.

Chcete-li mít jistotu, že vám krepové povlečení přinese největší užitek, neexperimentujte a vsaďte na klasiku v podobě stoprocentní bavlny. K jejím výhodám patří dobrá savost, prodyšnost a komfort. Pro krepové povlečení české výroby je typický i velmi příjemný povrch.

A teď to nejlepší. Dobrou zprávou pro každého, kdo se vyhýbá žehlení jako čert kříži, je fakt, že se krepové povlečení nemusí žehlit. Údržba je díky tomu ještě jednodušší a rychlejší než v případě jiných materiálů.

Na kolik vás krepové povlečení vyjde?

Není krepové povlečení nad vaše finanční možnosti? Cena je samozřejmě důležitým kritériem a většina lidí na ni při výběru povlečení přihlíží, ale přesto byste se měli soustředit především na kvalitu. Na druhou stranu můžete s trochou štěstí narazit i na prvotřídně zpracované a přitom levné krepové povlečení. Takové výrobky vydrží mnohem déle než podezřele levné povlečení z tržnice.

Došli jste k závěru, že to s krepem zkusíte? Poohlédněte se po něm třeba ve známém internetovém obchodě Rodinnebaleni.cz, kde najdete povlečení všech standardních i méně obvyklých rozměrů. Ideální velikostí pro prodlouženou deku je krepové povlečení 140×220.

Dětské pokoje pro miminka a batolata mají své zvláštnosti

Je jen málo místností v bytě, které během několika let podléhají radikálním změnám podle potřeb obyvatel. Určitě k nim patří dětské pokoje, které je nutno přizpůsobovat růstu a potřebám dětí podle jejich věku a zálib. Pokud rodiče při zařizování dětského pokoje přemýšlejí dopředu, nemusí při obměnách vydávat příliš velké finanční částky, a přesto bude pokoj odpovídat nárokům dítěte a splňovat i módní trendy. Dobrou volbou je variabilita jednotlivých kusů nábytku, se kterými lze dobře pracovat.

Miminko má minimální nároky na vybavení pokoje

I když rodiče v nadšeném očekávání příchodu potomka zařizují dětský pokoj spoustou vybavení, potřebuje miminko jen málo – postýlku, která mu skýtá bezpečí, a matraci nejvyšší kvality. Dobré je pořídit model s polohovatelným roštem a bočnicí s možností spouštění. Dalším užitečným, i když ne nezbytným kusem nábytku je přebalovací pult. Je možné koupit hotový výrobek nebo upravit komodu, která pak bude využita jako komoda klasická. Zásuvky u komody lze využít k uložení náhradních pln a kosmetiky, potřebné k přebalování.

Batolecí období musí být bezpečné

V období lezení a prvních krůčků potřebuje dítě především bezpečné prostředí pro své pokusy. Pro ně potřebuje samozřejmě i dostatečný prostor. Dětská postýlka je nahrazena menším lůžkem nebo rovnou postelí pro dospělé. Určitě se nevyplatí šetřit na matraci a roštu, lze pořídit i zásuvku pod postel, do které mohou být uloženy třeba hračky. Veškerý nábytek musí být ze zdravotně nezávadných materiálů, bez ostrých hran a opatřený bezpečnostními prvky, jako jsou zábradlíčka nebo pojistky.

Prostor pro hraní je důležitý

Pořizujte jen ten nejnutnější nábytek, tak, aby zbylo dost místa pro hry vašeho dítěte. Skříň, dočasné police a hračky v úložných boxech budou zcela dostačující. Nábytek by měl zabírat pouze jednu stěnu pokoje, plánován by měl být tak, aby ho bylo v budoucnu možno bez obtíží doplnit o další prvky nebo využít jinde. Na různé skříňky, stolky, psací stůl a knihovničky bude dost času později. Nezapomeňte, že v dětském pokoji mohou být mnohem pestřejší barvy, děti ocení i barevný nábytek, Vše je pak možno ještě doladit pomocí nejrůznějších doplňků.

Dlouhodobý kvalitní spánek na nové matraci

Spíte špatně a ráno se probouzíte s pocitem, že jste si vůbec neodpočinuli? Trvá tento stav již delší dobu a vy se cítíte vyčerpaně a unaveně, a těžko hledáte energii pro každodenní činnosti? Na vině může být místo, na kterém odpočíváte, a jeho vybavení – tedy postel a matrace. Matraci je potřeba dobře vybrat a pak o ni pečovat, jinak nebudete spokojeni a kvalitního spánku se nedočkáte. Navíc se jedná o větší a dlouhodobou investici, která si péči jistě zaslouží stejně jako ostatní kusy nábytku.

Nepodceňte výběr matrace

Při výběru matrace je dobré volit obezřetně, ideálně u prověřených a spolehlivých obchodníků, kteří umějí poradit a u kterých nebude problém s případnou reklamací. Kupující by se měl zaměřit také na materiál matrace – každému vyhovuje jiná tuhost. K nejoblíbenějším patří matrace sendvičové, složené z různých vrstev. Ty mohou mít z každé strany odlišnou tuhost i povrchovou úpravu – například pro léto a pro zimu. Velkou oblibu získávají také matrace s paměťovou pěnou.

Zvolte odpovídající rošt

Ať si vyberete sebelepší matraci, nepomůžete si ke kvalitnímu spánku, pokud současně nepořídíte také vhodný a matraci odpovídající rošt. Pokud vyberete špatně, matrace se poničí a velmi se sníží její životnost. Levné a jednoduché laťkové rošty nemusí být tou nejlepší volbou. Kvalitnější jsou rošty lamelové, ideálně s větším počtem lamel a s možností nastavení jejich polohy i odporu.

Jak pečovat o matraci

Pokud jste si nezakoupili některou z levných matrací a investovali jste do nového výrobku několik tisíc, určitě budete chtít, aby vám matrace vydržela co nejdéle. Před špínou a opotřebením můžete matraci ochránit pořízením chrániče matrace. Ten lze bez obtíží sundat a vyprat v pračce, takže matrace zůstane dlouho zachovalá a bez deformací. S chráničem bude matrace také měkčí. Pravidelně větrat a matraci otáčet zabrání proleženinám a nahromadění prachu a roztočů.

Jak zařídit svou první kuchyň

Nové bydlení pro rodinu, první samostatné bydlení nebo začátek společného života s partnerkou nebo partnerem? V novém bytě budete potřebovat také nové vybavení. Náročné bývá zvláště zařízení moderní kuchyně tak, aby dobře vypadala, byla plně funkční i pohodlná. Jak vybrat linku, spotřebiče i další nábytek? Sepište si seznam, co vše budete potřebovat a vyrazte na nákupy. A pokud byste si nevěděli rady, vždy se můžete obrátit na odborníky.

Co vše k zařízení potřebujete

Když se pouštíte do zařizování nové kuchyně sami, vyplatí se plánovat a sestavit si soupis všeho, co budete muset pořídit. Určitě se zaměřte na

 • elegantní a funkční kuchyňskou linku
 • sladěnou a odolnou pracovní plochu
 • chladničku odpovídajících rozměrů
 • sporák s elektrickou troubou
 • úspornou myčku
 • malé elektrospotřebiče odpovídajícího designu

Začněte kuchyňskou linkou

Hlavní součástí kuchyně bývá vždy kuchyňská linka. Zaměřte se na úložné prostory. Nezapomeňte si spočítat, kolik prostoru a jaké velikosti budete potřebovat. Vyberte tvar linky takový, jaký vyhovuje prostoru ve vašem bytě. Nejčastěji využívaným tvarem kuchyňské linky je linka ve tvaru písmene L. Je k ní pohodlný přístup a šetří místo. Může u ní vařit celá rodina, pracovní plocha je dostatečně velká. Rovnou kuchyňskou linku preferují tam, kde vaří jen jeden člověk. Není u ní potřeba příliš přecházet. Módní začínají být kuchyňské ostrůvky, originální řešení, které může sloužit i k odkládání, práci i vaření.

Kuchyňské spotřebiče vybírejte podle kvality

Jaké spotřebiče do nové kuchyně vybírat? Můžete začít chladničkou, počítejte s objemem okolo 60 litrů na jednu osobu, u mražáku s 20 litry. Zvolte buď chladničku stojící samostatně, nebo zabudovanou do kuchyňského nábytku. Ušetřete si úklid i finance a zabudujte do linky i myčku. Troubu a sporák vyberte podle svých preferencí, nejoblíbenější jsou elektrické sporáky vybavené sklokeramickou nebo indukční deskou. Řiďte se i energetickou náročností. Nezapomínejte ani na malé spotřebiče, například kávovar, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu a další drobné elektrovybavení.

Jídelna součástí kuchyně

V mnohých domácnostech slouží kuchyně i jako jídelny. To znamená zařízení jídelním stolem a židlemi nebo jídelní lavicí. Při jejich výběru je nutné zaměřit se také na barvy a jejich sladění. Stěny, závěsy, nádobí i dekorace by měly být v barvách, které se doplňují. Důležitý je i výběr materiálů, který však musí vycházek i z vašich finančních možností a nároků na odolnost a údržbu. Výběr je obrovský a možnosti velmi široké, takže vybrat si může opravdu každý.

Vybíráme stoly a stolky

Jak se zpívá ve známé písni, kdo židli má, bydlí – ale co by byla židle bez stolu? V každé domácnosti se nachází větší počet stolů a stolků a každý z nich slouží jinému účelu. Při výběru je potřeba vzít v úvahu mnoho věcí, které by měly volbu ovlivnit, výška, zásuvky, materiál, povrchová úprava, barva a další. K funkčním stolům patří například stůl pracovní, ke stolům sloužícím jako ozdoba nebo pro větší pohodlí patří konferenční stolek.

Jaké vlastnosti by měl mít pracovní stůl

Pracovní stůl je čím dál důležitější součástí domácnosti – stále více lidí totiž pracuje z domova nebo se věnuje práci s počítačem – a k tomu je potřeba pohodlí i zdravé sezení. Pracovní stůl tedy musí mít odpovídající parametry, především výšku přiměřenou výšce uživatele. Pracovní deska by se měla pohybovat od 65 cm výšky, prostor pro nohy by měl mít alespoň 60 cm. Sezení u stolu by mělo umožnit polohu zad i nohou kolmo k zemi. Pokud stůl používají různí uživatelé, vyplatí se investovat do stolu s nastavitelnou výškou.

Povrch pracovního stolu

U pracovního stolu jsou doporučeny spíše neutrální nebo přírodní barvy, výrazné nebo ostré barvy rozptylují pozornost. Také lesklý povrch se nedoporučuje, odráží světlo a odlesky nejsou při práci příjemné. Proto přednost dostává matný povrch. Jeho konečná úprava by měla být taková, aby byl lehce čistitelný a odolný proti poškození. Základními vlastnostmi je funkčnost a praktičnost a samozřejmě i snadná údržba. Ta je preferována především u pracovních stolů určených dětem. Materiálově by měl pracovní stůl zapadat mezi okolní vybavení, aby nepůsobil rušivě.

Konferenční stolek elegantní i praktický

I konferenční stolek musí zapadnout mezi stávající vybavení, především se musí hodit k sedací soupravě. Vzhledem k tomu, že se okolo stolku pohybují členové rodiny a často také malé děti, je vhodné vybírat výrobek nejen s vhodným designem, ale také stabilní a bezpečný, ideálně se zaoblenými rohy. Praktické jsou stolky s poličkami nebo zásuvkami, do nichž lze odložit například noviny, ovladače a podobně. I materiály mohou být různé, ovšem přednost by měly mít konferenční stolky se snadnou údržbou.

Starší články