Zásady zdravého spaní anebo vybíráme správnou postel

Základem zdravého životního stylu je dostatek kvalitního spánku, proto bychom neměli v žádném případě podcenit výběr postele. Právě spánkem totiž strávíme zhruba 1/3 života. Jak vybrat vhodnou postel, na čem záleží a „za kolik peněz se dá dobře spát“?

Základem je kvalitní matrace a rošt

Pro regeneraci a správné držení těla je zásadní silná a zdravá páteř, proto bychom měli výběru vhodné matrace a roštu věnovat dostatek času. Správná matrace by neměla být ani příliš měkká, ale naopak zase ani přespříliš tvrdá – v obou případech se pak totiž páteř nepřirozeně ohýbá a ráno se budíme „rozlámaní“ a bolaví. Nejlevnější rošty se dají sehnat již od 1000 Kč, ty nejdražší (např. polohovací rošty) mohou ale stát třeba i 10 000 Kč. Vybírejte samozřejmě podle rozměrů postele a finančních možností, kvalitnější rošty začínají kolem částky 2500 Kč.

Matrace pro zdravý spánek

Matrací je na trhu spousta typů, vybírat je z čeho. Nejlevnější jsou pěnové matrace (ceny začínají na 1500 Kč). Tyto matrace mají životnost kolem 5 let, jsou vzdušné a vcelku dobře odvádějí tělesnou vlhkost. Latexové matrace jsou oproti pěnovým výrazně dražší, kombinují totiž jak syntetický tak přírodní latex a díky tomu vynikají vysokou pružností a „pamětí“ (schopností vrátit se po ztlačení do původního stavu). Latexové matrace jsou skvělé pro alergiky, nevýhodou je ale vyšší cena, začínají kolem 7000 Kč. Taštičkové matrace (od 2500 Kč) a pružinové matrace (od 1900 Kč) vynikají delší životností a kvalitou. Matrace nejsou elektrostatické, tudíž nepřitahují prach, lze tedy říci, že jsou také zdravější. Cenově jsou však dražší (nejdražší modely stojí přes 10 000 Kč).

Matrace a rošty

Jak vybrat postel

Kvalitní postele se dají sehnat již za částku kolem 2000 Kč. Výběr postelí je veliký a liší se samozřejmě v mnoha funkčních i designových parametrech. Základem každé postele je pochopitelně rám (od ceny cca 1200 Kč). Často se setkáte s rámy z masivu, lamina, ale třeba také kovové či kombinované. Každý z jmenovaných materiálů má své výhody i nevýhody, nejžádanější však nadále zůstávají klasické dřeveně postele z masivu (dají se koupit již pod 2000 Kč). Masivní dřevo je zdravotně nezávadné, příjemně voní a hodí se i pro alergiky a děti.

Dětská postel
Náš tip: Postel z masivu 90 × 200 Koloredo

Správná velikost postele je zásadní

Délka (i šířka) postele jsou samozřejmě zásadní a velmi důležité parametry. Běžným rozměrem dvoulůžek je 160×200 cm a 180×200 cm. U jednolůžek je obvyklá velikost 90×200 cm. Celková velikost postele pak je obvykle o 15-20 cm větší, než rozměr samotné ložné plochy – na to pamatujte. A myslete i na to, že postel by kolem sebe měla mít i nějaký prostor po stranách, aby mohla „dýchat“. Dýchat by měly ale i matrace, proto ráno postele nezastlávejte, nechcete je přirozně „vyschnout“.

5 tipů pro zdravý spánek

  1. Dostatečně rozměrná postel
  2. Kvalitní rošt a pohodlná matrace poskytující odpovídající oporu
  3. Vhodná teplota v místnosti (na spaní je vhodnější chlad – cca 17-19 °C)
  4. Nepijte před spaním příliš a nejezte tučná a kořeněná jídla
  5. Dopřejte si dlouhou sprchu / vanu a nemyslete na problémy

Pokud vás článek zaujal, navštivte náš obchod Nábytek12.cz, kde naleznete nabídku postelí, matrací i roštů a mnoho dalšího. Vše přehledně kategorizováno a za rozumné ceny!

Navštívit obchod Nábytek12.cz

Technicky zajišťuje Disqus